HELLAS Brno

Těžkoatletický klub Hellas Brno je nejstarším aktivním zápasnickým klubem v ČR. V loňském roce oslavil již 115. výročí svého založení. K historii klubu patří významné osobnosti jako Gustav Frištenský, dvojnásobný Mistr Evropy v zápase, vynikající vzpěrač Karel Saitl, Kamil Odehnal, trenér olympijského vítěze v zápase Vítězslava Máchy…a také Franta Kocourek, dnes už vzpomínaný brněnský silák a gladiátor.

Chlubit se ale můžeme i současností. S téměř 200 členy, převážně z řad mládeže, jsme největším a zároveň nejúspěšnějším zápasnickým klubem v ČR. Díky dlouhodobé kvalitní všestranné práci s mládeží ve Sportovních třídách zápasu při ZŠ Horácké nám. v Brně -Řečkovicích jsme vychovali desítky Mistrů a Mistryň republiky všech věkových kategorií. Nejlepší z nich se zúčastňují i vrcholných evropských a světových soutěží, na nichž získali 2x evropský bronz v kategoriích kadetů a kadetek do 17 let. Družstvo mužů se pravidelně umísťuje na medailových pozicích I. ligy volného stylu…

        Zápas obecně patří k nejstarším lidským pohybovým aktivitám. Patří do sportů úpolových a cílem je položit soupeře na lopatky. Už ve starověku byl součástí vojenské výchovy a jedním z hlavních olympijských sportů. V roce 1896 byl zápas „řecko-římský“ zařazen už na první novodobé OH v Athénách. Český zápas, byť z hlediska historického jeden z našich nejúspěšnějších sportů, patří dnes spíše do kategorie „menších“.

HELLAS Brno