UNIE SPORTOVNÍCH KLUBŮ MĚSTA BRNA

 

25. května roku 2012 byla oficiálně založena Unie sportovních klubů města Brna. Na papíře byla stvrzena už rok trvající spojenectví základních devíti členů a byly přijaty další sportovní kluby. Už je to tedy více než dva roky, co spolu v Brně kluby spolupracují na úrovni, kterou by mu mohla většina měst České republiky závidět. Ke vzniku Unie nás vedla snaha sjednotit brněnský sport i kluby směrem k veřejnosti. Každý sportovní subjekt má svá specifika a různé názorové vize. Od odlišných termínů soutěží, závodů, mítinků až po různé pohledy na své problémy. Z toho vyplývá, že není snadné se na všem jednotně dohodnout.

Ve sportovním prostředí jsem strávil celý svůj dosavadní život. Právě sport mě naučil vyříkávat si i problémy z očí do očí a hledat společné řešení, jak situaci i podmínky zlepšit. Tato na první pohled základní věc v našem městě v minulosti mnohdy neplatila. Také proto, že se většinou každý snažil hrát si na svém písečku a bojovat jen za svoje zájmy a svůj profit. K iniciativě o sjednocení a ke snaze o založení občanského sdružení mě proto vedla i snaha, aby skončily různé přestřelky v novinách a mnohdy i napadání sebe navzájem. Abychom se více poznali a chovali se jako sportovci a táhli za jeden provaz.

Neméně podstatným impulzem ke vzniku Unie sportovních klubů města Brna byla také podpora mládeže, o kterou se všichni členové poctivě starají a vynakládají při tom nemalé prostředky. Všechny kluby, které jsou členy unie, totiž zajištují sportovní vyžití a výchovu více než dvěma a půl tisícům dětí a mládeže.

Už v prvním roce jsem byl přesvědčen, že se Unie sportovních klubů města pevně stabilizuje, což se také potvrdilo. V průběhu dvou let mohli fanoušci a hlavně rodiče zajímající se o zdravé vyžití svých dětí navštívit hned deset společných akcí, do kterých se kluby s vervou vrhly a podobným tempem pokračujeme i nadále. Brno chceme s hrdostí a patriotismem sportovně reprezentovat a jeho občanům nabízet v oblasti sportovního vyžití nadstandardní možnosti i podmínky v porovnání se zbytkem republiky.

Libor Zábranský

Předseda občanského sdružení

Unie sportovních klubů města Brna